cestování

Cestování do zahraničí

  DŮLEŽITÉ!!!!  Pokud se zvířeti vystavuje NOVÝ PAS a aplikuje ČIP, je nutné prosvést očkování proti vzteklině, které se zaznamenává do pasu, bez ohledu na to, zda je očkované či nikoli. Poté můžete vycestovat až za 21 DNÍ!!!! 

Zvíře, které má vystavený pas a má očkování proti vzteklině prošlé, i o jeden den,  může vycestovat až za 21 dní po aplikaci vztekliny!!!!

Před cestou požádejte svého veterináře o překontrolování údajů v pase- zda je pas vydán a na koho. Pokud se psem cestuje jiná osoba než  je majitel, doporučujeme s sebou

„dobrozdání“ od majitele, že Vám psa svěřil do péče dobrovolně. Vyhnete se potížím s vysvětlováním, že zvíře není kradené apod.

Veškeré změny-bydliště, telefon, změna jména- je nutné hlásit svému vet. lékaři, aby změny provedl také v registru pasů.

Od 9/2004 je cestování se psy, kočkami a fretkami možné pouze za podmínek stanovených nařízením Evropského Parlamentu a Rady (ES) č. 998/2003, o veterinárních podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu.

1. zvíře musí být označeno mikročipem (s ISO normou- ISO 11784 a ISO 11785).Nebo s sebou musí majitel vozit čtecí zařízení, které je schopno takový čip přečís t. Tetování je uznáno pouze v případě, že je čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011.
POZOR- v Chorvatsku jsou uznány pouze ČIPY!!!
2. Zvíře musí mít s sebou platný pas
3. Zvíře musí mít platné očkování proti vzteklině (očkují se zvířata starší 3 měsíců).


NOVĚ je přísně zakázaný přesun zvířat mladších 3 měsíců do těchto zemí:

Itálie       –Polsko         –Španělsko         –Lucembursko      –Irsko      –Německo
Francie    –Kypr           –Švédsko            –Velká Británie      –Malta

Do ostatních členských států EU platí toto:
Členské státy mohou povolit cestování s mláďaty   mladšími 3 měsíců, která nejsou očkována proti vzteklině, pokud jsou provázena pasem a od narození pobývala v tomtéž místě, aniž by přišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.

V rámci Evropské unii většinou nejsou další požadavky. Vhodné je však požít při cestování do jižních států preparáty proti tzv. srdečním červům-buď ve formě spot-onu (např. ADVOCATE- účinkuje v těle měsíc) nebo tablety (Milbemax či Trifexis).

Velká Britanie, Irsko, Finsko a Malta mají za požadavek ošetření proti Echinokokóze s potvrzením veterinárního lékaře v pase zvířete. Podaná tablety s účinnou látkou praziquantel musí být podáno 120-24 hod před vstupem na území.

Více info na  http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-psy-kockami-a-fretkami/

Pokud cestujete mimo evropskou unii, je lepší kontaktovat přímo Veterinární správu, případně   ambasádu daného státu a vyptat se, zda-li nemají další požadavky jako např. stanovení hladiny protilátek na vzteklinu a podobně.

PASY i mikročipy se splňující ISO normou lze pořídit u nás v ordinaci. V ceně mikročipu je registrace do Národního registru ZDARMA.


Důležité rady na cesty

Nezapomeňte s sebou vzít:

1. očkovací průkaz či pas (podle toho jestli cestujete jen po ČR nebo do zahraničí) s platnou vakcinaci proti vzteklině
2. vodu (i s miskou) a krmivo, – pamatujte i na situace, kdy můžete uváznout v nějaké koloně a zejména v letních měsících bude potřeba psovi, kočce atd poskytnout dostatek vody
3. lékárničku pro zvířata
4. telefonní číslo na Vašeho veterináře, kontakty na nejbližší veterinární zařízení v okolí, kam se chystáte vycestovat
5. náhubek, náhradní vodítko a obojek (někdy se může stát, že se Vám vodítko či obojek přetrhne)

Před cestou autem či jiným dopravním prostředkem nedávejte zvířeti najíst – mohlo by se mu udělat nevolno. Pro citlivější psy, kteří zvracejí, i když jsou nalačno, lze podávat lék Cerenia (pro psy) nebo ho lze nahradit Kinedrylem (o dávkování se poraďte s Vaším veterinárních lékařem)
Ze zákona musí být zvíře v autě zabezpečeno tak, aby neohrozilo řidiče ani přepravované osoby-není už zde definováno jakým způsobem. Na výběr je několik možností – popruhy s připínáním místo bezpečnostního pásu, boxy či mříže. Pokud tak neučiníte, hrozí Vám pokuta až 2000 Kč.
Zvířecí lékárnička by měla obsahovat:

1. peroxid vodíku 3% – důležitý jako dezinfekce na odřeniny a pod, ale u psů také vyvolává zvracení (v případě, že pes pozřel něco otráveného apod.) – o použití se nejprve poraďte
s veterinářem (i po telefonu) !!!! Ne vždy se může použít.
2. Betadine roztok – také dezinfekce, obsahující jód
3. obvazy a náplasti (dostatečné množství).
4. Injekční stříkačka – na podání sirupů, vody apod.
5. pinzeta či kleště na vyndání klíšťat (vhodné je samozřejmě zvíře ošetřit vhodným přípravkem proti vnějším parazitům)
6. v případě, že bude zvíře trpět průjmem či zvracením, je důležité mu dát hladovku aspoň 24 hod, voda jen po troškách – velké množství na ráz vypité vody může u podrážděného žaludku vyvolat také zvracení, z volně dostupných léku můžete použít Smectu (koupíte v lékárně pro lidi) nebo Dia dog and cat – žvýkací tablety proti průjmu. Po hladovce můžete krmit dietou – rozvařená rýže nesolená s kuřecím masem bez kůže v poměru 3:1, krmit po malých dávkách několikrát za den. Pokud je však průjem a zvracení opravdu urputné a zvíře nepřestane druhý den zvracet, nezbude Vám nic jiného než navštívit veterináře, který aplikuje léky proti zvracení, případně průjmu.
7. a samozřejmě nezapomeňte na léky, které Vaše zvíře užívá dlouhodobě.


Pokud víte, že Vaše zvíře cestování těžko snáší, lze podávat cca 3 dny před plánovanou cestou preparáty na zklidnění, které jsou na přírodní bázi – např. Relax nebo Serene-Um. Nebo během cesty tabletky Calming. Nutno podotknout, že tyto preparáty nemusí na Vaše zvíře působit, chce to vyzkoušet. Tyto preparáty lze zakoupit v naší ordinaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *