Likvidace slimáků

     Pokud máte domácí zvířata a potřebujete zároveň bojovat na svých zahradách proti slimákům, měli byste být na pozoru, co se týče preparátů, který hodláte k tomuto účelu použít.
Některé preparáty likvidují nejen slimáky, ale jsou i vysoce toxické pro savce a jiné živočichy.
Mezi tyto jedy patří přípravky, které obsahují metaldehyd (např. Vanish slug pellets). Mezi další nebezpečn é jedy patří karbonáty (např. Mesurol).
Metaldehyd způsobuje u vašeho zvířete od 15 do 30 min po pozření tachykardii (zrychlená srdeční činnost), neklid, nystagmus (kmitání očních bulbů), někdy dochází ke zvracení, zrychlenému dýchání, objevuje se zvýšená produkce hustých zpěněných slin, toporná chůze až křeče.
Pokud víte či máte podezření, že Váš pes či kočka pozřeli návnadu na slimáky, jako první pomoc můžete podat do tlamy peroxid vodíků 3 % (1 pol. lžíce na 10 kg hmotnosti) čímž vyvoláte zvracení. Toto má význam pouze do 1 hod po pozření. Pokud možno okamžitě kontaktujte veterinárního lékaře a poraďte se o dalším postupu!!!
Léčba je většinou jen podpůrná, málo kdy se podaří takové zvíře zachránit. Pokud otrávené zvíře překoná akutní fázi, zpravidla se do 3 až 5 dnů objevují komplikace zahrnující především poškození jater.

Proto je lepší se těmto preparátům vyhnout a to i v případě, že nemáte domácí zvířata. Protože tyto jedy zabíjejí i živočichy pro vaši zahradu prospěšné jakou jsou např. žížaly, včely apod.

Přípravky, které lze použít a jsou bezpečné jsou např. Ferramol. Účinnou látkou je zde sloučenina fosforu a železa. Granule jsou světle zelenomodré.
Existují i biologické zbraně jako je hlístice Phasmarhabditis hermafrodita, která likviduje hlavně mladé slimáky, plzáky. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. (Nemaslug 30 mil. hlístic na 100 m2 cca za 1200 Kč).
Další alternativou je pořídit si běžce indického (plemeno kachny), který se živí slimáky.