Odčervovací schéma psa a kočky

Odčervovací schéma psa


Převážná část štěňat se parazity infikuje již během březosti přes placentu od feny  nebo brzy po porodu prostřednictvím mateřského mléka. Proto musíme odčervit celý vrh, i s matkou, a to opakovaně.
Chovná fena by měla být odčervena během krytí a poté až společně se štěňaty. Během březosti bychom se měli odčervování raději vyhnout. U většiny přípravku proti parazitům je výrobcem doporučeno nepoužívat u březích fen, výjimkou je např. Milbemax.
Štěňata se poprvé odčervují ve věku 14 dnů, nejlépe pastou (např. Banmith,Caniverm). Poté odčervujeme každých 14 dní do věku 3 měsíců (tedy 4., 6., 8., 10. a 12. týden věku štěňat). Od 3 měsíců se štěňata odčervují jednou za měsíc do 6 měsíců věku. Od půl roka se interval prodlužuje a odčervovací preparáty se podávají do 1 roku věku každé 3 měsíce.
U dospělých psů se doporučuje odčervovat preventivně minimálně 2-4 x do roka. V některých případech je doporučováno i častěji, např. u loveckých psů. Pokud se v trusu objeví nějaký parazit či jeho článek, je nutné odčervení zopakovat po 14 dnech. Totéž platí v případě, že jsme na psovi nalezli blechy, které jsou mezihostitelem tasemnic (zároveň je třeba použít i preparáty hubící blechy – spot-ony, obojky).
Odčervovacích preparátů je celá řada ( tablety-Milbemax, Galces, Drontal, Profender; spot-ony
Advocate, Stronghold ; pasty Caniverm, Vitamninthe, Banmith). Liší se jak způsobem podávání, tak i svým účinkem. Proto bychom se o jejich podání a správném dávkování měli vždy poradit se svým veterinárním lékařem. Odčervovací preparáty by se po nějaké době měli měnit, z důvodu možné rezistence parazitů na účinnou látku.


Odčervovací schéma kočky

     U koťat se poprvé odčervuje ve věku 2 týdnů rovněž pomocí past (např. Baminth, Caniverm). Poté odčervujeme každých 14 dní do věku 3 měsíců (tzn. 4., 6., 8., 10. a 12. týden věku koťat). Od 3 měsíců se koťata odčervují jednou za měsíc do 6 měsíců věku. Od půl roka se interval prodlužuje a odčervovací preparáty se podávají do 1 roku věku každé 3 měsíce.
Dospělé kočky se odčervují stejně jako psi minimálně 2- 4 x ročně. Pokud se kočky pohybují venku a loví myši, doporučujeme odčervovat častěji. I pro kočky je celá řada preparátů. Jelikož kočky někdy problematicky přijímají tablety, u chovatelů jsou velice oblíbené preparáty ve formě spot- onu (Profender), které se aplikují za krk, kde se vstřebají a působí v těle po dobu 21 dnů. Na rozdíl od tablet, které likvidují pouze dospělá stadia parazitů ve střevě, se účinná látka dostává do krevního řečiště a likviduje larvální stadia, která zde kolují.

Přípravky proti vnitřním parazitům můžete zakoupit v naší ordinaci